]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Chlewiska

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Chlewiska

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy w Chlewiskach, ul. Czachowskiego 49, 26-510 Chlewiska

tel. (48) 628 70 53, 628 70 54, fax (48) 628 72 71

e-mail: chlewiska@chlewiska.pl

Strona www: www.chlewiska.pl, www.bip.chlewiska.pl

Powierzchnia: 124,2 km2

Liczba mieszkańców: 6 367

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Chlewiska leży w południowej części województwa mazowieckiego, w powiecie szydłowieckim; na pograniczu świętokrzyskiego i mazowieckiego. Dojazd do niej jest możliwy i dogodny z wszystkich kierunków – od strony Krakowa, Kielc, Warszawy; także od wschodu i zachodu. Podzielona jest na 23 sołectwa. Jej powierzchnia jest w 60 proc. zalesiona; krajobrazowo urozmaicona – leży u stóp Gór Świętokrzyskich.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Rozwój gospodarczy i społeczny Chlewisk i okolic był związany z hutnictwem żelaza. Występująca na tym terenie ruda żelaza (syderyt i limonit) oraz olbrzymie zasoby drewna z okolicznych lasów - warunkowały tworzenie się przemysłu metalurgicznego. Już w XVI wieku pracowały na tym terenie kuźnica z dymarką. Szczególnie dynamiczny okres przeżywają Chlewiska i okolice w XIX wieku; pracują tu blachownie i fabryki gwoździ. W niedalekim Aleksandrowie już od osiemnastego stulecia pracują wielkie piece, a dobra chlewiskie wchodzą w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Pod koniec XIX wieku prowadziło działalność hutniczą w Chlewiskach Francuskie Towarzystwo Metalurgiczne; wielki piec, który został zbudowany wówczas w Chlewiskach pracował aż do 1940 roku.

Historia, dziedzictwo i kultura: Początki samych Chlewisk tkwią w XII wieku – ich właścicielem był wówczas Piotr Dunin hrabia na Skrzynnie, który był również fundatorem kościoła parafialnego oraz budowniczym miejscowego dworu, zamku, późniejszego pałacu. Wśród właścicieli Chlewisk i miejscowości okolicznych wymieniani są: Duninowie, Firlejowie, Odrowążowie -Szydłowieccy i Chlewiccy; Podkańscy, Platerowie i Sołtycy. Mieszkańcy naszej gminy mogą się poszczycić bogatą tradycją niepodległościową. W okresie Powstania Styczniowego tu walczyły wojska powstańcze pod wodzą Langiewicza; szczególnie brawurowe potyczki były toczone przez oddział powstańczy Dionizego Czachowskiego ( Bitwa pod Stefankowem - 22 kwietnia 1863 r.)

Na terenach gminy działał w czasie II wojny światowej Wydzielony Oddział Wojska Polskiego mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” przy ogromnej pomocy miejscowej ludności. W odwecie za tę udzielaną pomoc, 11 kwietnia 1940 roku Niemcy spalili wieś Skłoby, a jej 215 mieszkańców rozstrzelali w lesie pod Stefankowem. Wcześniej, bo 4 kwietnia 1940 roku identyczny los dotknął 75 mieszkańców Stefankowa, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców na Firleju pod Radomiem. 21 sierpnia 1944 roku pod Antoniowem żołnierze 4 Pułku Piechoty Legionów AK pod dowództwem mjr Józefa Włodarczyka stoczyli całodzienną zwycięską bitwę z wojskami niemieckimi.

Cennymi walorami gminy jest przyroda: piękny urozmaicony krajobraz, czyste środowisko z rybnymi wodami i przepięknymi lasami pełnymi leśnego runa; zachwycają skalne głazy oraz ich skupiska, rzadko spotykane rośliny i wspaniałe widoki. Nasza gmina cieszy się dużą popularnością wśród rowerzystów i zwolenników turystyki pieszej. Znajdującym się na terenach gminy Czerwonym Szlakiem Partyzanckim HUBALA co roku wędrują grupy młodych i dorosłych turystów.

Na wyróżnienie zasługuje zespół pałacowy Manor House z parkiem krajobrazowym, znajdującym się w centrum Chlewisk. Ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne nad akwenami w Chlewiskach, Koszorowie i Aleksandrowie umożliwiają atrakcyjne spędzenie wolnego czasu i zachęcają do czynnego wypoczynku.

W Chlewiskach warto obejrzeć zabytkową Hutę Żelaza, stanowiącą oddział warszawskiego Muzeum Techniki. Jest ono obecnie intensywnie remontowane; jego obecne zbiory mają zostać rozszerzone o kolejne eksponaty techniki i kultury materialnej - maszyny, urządzenia z byłej fabryki Norblina oraz zabytkowe stare pojazdy samochodowe. Z niecierpliwością oczekujemy otwarcia nowych muzealnych zbiorów, które uatrakcyjnią wizyty i pobyt w naszej gminie.

Pięknym zabytkowym obiektem pochodzącym z XII wieku jest kościół parafialny pw. Św. Stanisława Bp Męczennika, przebudowany w XVI wieku. Kościół zawiera detale architektoniczne z okresu romańskiego, gotyckiego oraz czasów późniejszych z piękną kamieniarką i tablicami nagrobnymi.
Szanowni Państwo, serdecznie zapraszamy do Chlewisk i innych miejscowości naszej gminy. Jeżeli będziecie Państwo przebywać gdzieś w pobliżu, zatrzymajcie się u nas. Choćby na chwilę, bo warto.

Kościół Św. Stanisława Bp Męczennika w Chlewiskach Kościół Św. Stanisława Bp Męczennika w Chlewiskach
Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach Zabytkowa Huta Żelaza w Chlewiskach
Liczba wyświetleń: 33