]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Szydłowiec

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Szydłowiec

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Szydłowcu, Rynek Wielki 1, 26-500 Szydłowiec

tel. (48) 617 86 30, fax (48) 617 05 10

e-mail: urzad@szydlowiec

Strona www: www.szydlowiec.pl

Powierzchnia: 13 830 ha

Liczba mieszkańców: 19 510

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Szydłowiec leży w województwie mazowieckim, na jego południowej granicy z województwem świętokrzyskim, tuż przy krajowej drodze E–7 (projektowanej S–7), ok. 130 k m od Warszawy i prawie 170 km od Krakowa. Geograficznie miasto jest położone na Wyżynie Szydłowieckiej, wraz z którą kończy się leżąca od północy Równina Radomska. Od południowego zachodu graniczy ze Wzgórzami Koneckimi. Wjeżdżając do Szydłowca z północy, od strony Warszawy, żegnamy się definitywnie z płaskim, równinnym krajobrazem.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Szydłowiec jest jednym z miast Zagłębia Staropolskiego, znajduje się tu także podstrefa SSE Starachowice. Specjalna Strefa Ekonomiczna mieści się przy ulicach Leśnej i Kolejowej oraz przy ulicy Metalowej. Powierzchnia podstrefy wynosi 13,5 ha. Zakłady znajdujące się w SSE "Starachowice", w podstrefie "Szydłowiec" to Zakład Elektroniki Przemysłowej "Profel", zakład produkcyjny "Biella Szydlowiec Sp. z o.o." (firma będąca członkiem Biella Group z siedzibą w Szwajcarii) oraz "Mikrostar – Mechanika Precyzyjna Technologie Specjalne".

Historia, dziedzictwo i kultura: Początki historia Szydłowca sięgają XII wieku, istniał tu gród będący siedzibą jednej z gałęzi rodziny Odrowążów, którzy w 1401 roku, przybrali nazwisko Szydłowieckich. Szydłowieccy sprawowali wysokie godności na dworze królewskim w Krakowie, co przyczyniło się do szybkiego rozkwitu miasta. Największego rozwoju terytorialnego w owym czasie dokonał Mikołaj Szydłowiecki, poszerzając granice miasta i budując nowe dzielnice. Szydłowiec poprzez małżeństwo córki Krzysztofa Szydłowieckiego, ostatniego z rodu Szydłowieckich, z Mikołajem "Czarnym" Radziwiłłem przeszedł w ręce bogatej litewskiej rodziny Radziwiłłów. Za czasów Szydłowieckich i Radziwiłłów Szydłowiec znany był jako jeden z ważniejszych ośrodków handlu żelazem w Polsce oraz jako ośrodek wydobycia i obróbki piaskowca szydłowieckiego. Miasto słynęło także z bogatych monumentalnych budowli, kościołów farnego i szpitalnego, ratusza miejskiego, zamku na wyspie, bram miejskich oraz podcieniowanych kamienic.

Ratusz w Szydłowcu Ratusz w Szydłowcu
Liczba wyświetleń: 204