Jednostki samorządowe

Ożarów Mazowiecki
Nazwa jednostki: Gmina miejsko-wiejska Ożarów Mazowiecki
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Ożarowie Mazowieckim, ul. Kolejowa 2, 05-850 Ożarów Mazowiecki
Sekretariat: tel. (22) 722 22 00, (22) 722 22 07, fax (22) 722 18 87
e-mail: umig@ozarow-mazowiecki.pl
Strona www: www.ozarow-mazowiecki.pl
Powierzchnia: 71,34 km2
Liczba mieszkańców: 20 941 osób (stan na 31.12.2012r.)
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Ożarów Mazowiecki to gmina miejsko-wiejska, położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim. Od wschodu graniczy z metropolią warszawską, następnie rozciąga się w kierunku Błonia i Sochaczewa wzdłuż ważnych międzynarodowych tras komunikacyjnych: krajowej drogi A2 i linii kolejowej. Gmina położona jest na równinie morenowej zwanej równiną Łowicką-Błońską, stanowi teren płaski, bezleśny, z niewielką ilością zadrzewień. Cennym walorem przyrodniczym jest Rezerwat Przyrody Wolica z bogatym i różnorodnym drzewostanem oraz rzadkimi okazami zwierząt. Użytki rolne stanowią 84% ogólnej powierzchni, lasy 1%. Administracyjnie obszar Gminy podzielony jest na 25 sołectw i 11 osiedli.
Układ komunikacyjny Gminy Ożarów Mazowiecki funkcjonuje w oparciu o układ dróg i linię kolejową. W gminie występują cztery kategorie dróg: krajowa nr 2 Warszawa-Berlin i ekspresowa S8 z węzłem komunikacyjnym Mory, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Gmina Ożarów Mazowiecki jest doskonale skomunikowana z Warszawą i miejscowościami sąsiadującymi. Rozbudowana sieć linii autobusowych oraz transport szynowy zapewniają swobodne przemieszczanie się zarówno na terenie Gminy, jak i poza jej granice.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Na terenie Gminy funkcjonuje ponad 2 tysiące firm. Wskaźnikiem zachodzących zmian w Gminie jest rozwój pozarolniczej działalności gospodarczej w sektorze prywatnym. Dogodne położenie, rozwinięta sieć dróg i transport szynowy spowodowały, że na terenie gminy swoją działalność w zakresie produkcji, handlu i spedycji prowadzą również duże przedsiębiorstwa o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Na terenie Gminy w Broniszach zlokalizowany jest największy w Polsce Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy.
Cały obszar Gminy pokryty jest siecią energetyczną, gazowniczą, a teren miejski dodatkowo siecią ciepłowniczą.
Kanalizacja 64,31km – 72,5%
Indywidualne oczyszczalnie ścieków 84 szt.
Wodociągi 149,43 km – 97%
Potwierdzeniem doskonałego klimatu dla rozwoju przedsiębiorczości są:
• tytuł „Miasta Atrakcyjne dla Biznesu”, który Gmina Ożarów Mazowiecki otrzymała w 2012 roku;
• Wyróżnienie Specjalne w kategorii najlepszych samorządów na Mazowszu w Plebiscycie „Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu” w 2012 roku;
• 18 miejsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2012 w kategorii Najlepsza Gmina Miejsko-Wiejska.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Pierwsze wzmianki na temat Ożarowa pojawiają się w czasach Kazimierza Wielkiego w 1342 roku. W 1957 roku Ożarów-Franciszków otrzymuje prawa osiedla, a w 1967 roku prawa miejskie. Ważnym wydarzeniem historycznym było podpisanie w XIX-wiecznym dworku przy ul. Poniatowskiego aktu zakończenia walk po 63 dniach Powstania Warszawskiego w październiku 1944 roku.
Na terenie Gminy Ożarów Mazowiecki znajduje się zabytkowy spichlerz i park z 1859 roku w Gołaszewie, dwór z 1867 roku w Duchnicach oraz otoczony historycznym parkiem dwór w Pilaszkowie wybudowany w 1820 roku, z największym na Mazowszu Muzeum Pojazdów Konnych i Muzeum Dworu Polskiego.
Z początkiem XX wieku w gminie pojawiły się pierwsze większe zakłady przemysłowe: Wytwórnia Spirytusu i Drożdżownia w Józefowie, Huta Szkła i Fabryka Kabli w Ożarowie. W Umiastowie znajduje się XIX-wieczny Dworek szlachecki urządzony stylowo i wypełniony pamiątkami szlacheckimi, z bogatą kolekcją herbów szlachty polskiej.
W gminie działa 5 przedszkoli, 5 publicznych szkół podstawowych, 3 gimnazja, 2 szkoły średnie. Oprócz dobrze wyposażonych hal sportowych i boisk dysponujemy pływalnią miejską z basenem sportowym i rekreacyjnym.
Działalność kulturalną prowadzą instytucje publiczne – Dom Kultury „Uśmiech” wraz z dwiema filiami w Broniszach i Józefowie oraz Biblioteka Publiczna, a także organizacje pozarządowe. Gmina wspiera działalność ponad 20 organizacji pozarządowych w zakresie kultury, sportu, rekreacji i edukacji. Dom Kultury organizuje zajęcia stałe w 33 sekcjach, zespołach i kołach zainteresowań, skupiających ponad 500 osób, a także imprezy cykliczne: Dni Ożarowa Mazowieckiego, Dożynki Gminne, Koncert Noworoczny. Chlubą i dumą Gminy Ożarów Mazowiecki jest Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Ożarowiacy”, utworzony w 2003 roku i odnoszący wiele sukcesów w kraju i zagranicą. Seniorzy swoje artystyczne pasje mogą realizować w zespole „Ożarowskie Kumoszki” i „Wesołe Wdówki”.