]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Ożarów Mazowiecki

Nazwa jednostki: Powiat ziemski Powiat ziemski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego, ul. Poznańska 129/133, 05-850 Ożarów Mazowiecki

tel. (22) 733 72 00, fax (22) 733 72 01

e-mail: kancelaria@pwz.pl

Strona www: www.pwz.pl

Powierzchnia: 533 km2

Liczba mieszkańców: 107 214 tys (na dzień 31.12.2011r.)

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat zlokalizowany jest w centralnej części województwa mazowieckiego, po zachodniej stronie Warszawy. Powiat zlokalizowany jest pomiędzy miastem stołecznym Warszawa, a Puszczą Kampinoską.   Dodatkowo, przez PWZ przebiegają ważne arterie komunikacyjne, łączące Warszawę z innymi ośrodkami miejskimi w Polsce a nawet w Europie: 

  • Droga krajowa nr 2 – (E-30) – łączącą Warszawę z Poznaniem, a biegnącą dalej w kierunku Berlina i Moskwy,
  • Droga krajowa nr 7 (E-77) – łączącą Warszawę z Gdańskiem,
  • Magistrala kolejowa łączącą Moskwę i Berlin.
  • Droga ekspresowa S8 i autostrada A2

Na unikatowy wizerunek Powiatu Warszawskiego Zachodniego wpływa jego bezpośrednie sąsiedztwo z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Obejmuje on prawie całą północną część Powiatu i zajmuje ponad 30% jego terytorium. W 2000r. wraz ze strefą ochronną został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery, pod nazwą „Puszcza Kampinoska”, a w 2004r. wszedł w skład sieci NATURA 2000 (PLC140001). Niezwykła rzeźba terenu, mozaika środowisk, o skrajnie odmiennych warunkach, stwarza doskonałe warunki do życia niezliczonej liczbie gatunków roślin i zwierząt. Wyjątkowa wartość Parku polega na tym, że posiada on nie tylko walory przyrodnicze, jest to także skarbnica miejsc pamięci narodowej i stanowi niepowtarzalne miejsce relaksu dla mieszkańców i zmęczonych wielkomiejskim gwarem warszawiaków. Na terenie „Kampinosu” dozwolona jest bowiem turystyka krajoznawcza: piesza, rowerowa i konna, a zimą również narciarska. Dla turystyki pieszej przygotowane są szlaki turystyczne o łącznej długości ok. 350 km, a dla rowerowej tzw. Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 200 km. Puszcza Kampinoska jest także ulubionym miejscem artystów – jej pejzaż od zawsze był natchnieniem dla poetów i plenerem dla malarzy, fotografików, filmowców… . Która stolica w Europie może poszczycić się sąsiedztwem Parku Narodowego?

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gospodarczy rozwój powiatu w dużej mierze kształtował i nadal kształtuje bliskość stolicy. Znaczna część mieszkańców pracuje w Warszawie lub prowadzi działalność usługowo-produkcyjną, której odbiorcą jest stolica. Lokują się tu firmy transportowe, spedycyjne i celne. Rozwija się handel oraz sektor usługowy, hotelarstwo i agroturystyka, powstają kolejne bazy logistyczne, a także zakłady przetwórcze. Ze względu na atrakcyjne położenie, powiat cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także wśród inwestorów zagranicznych. W trosce o naszych mieszkańców i  utrzymanie inwestorów poprzez doskonałą obsługę, w 2007 roku wdrożyliśmy w Starostwie System Zarządzania Jakością, zgodnie z normami ISO 9001:2009.  W  2011 roku powiat  zdobył tytuł  Lidera Gospodarki w prestiżowym plebiscycie Euro – Powiat, organizowanym przez Fundację Gospodarczą Euro – Partner. Został także nagrodzony statuetką oraz certyfikatem dla Powiatu spełniającego wymagania najlepszego powiatu Unii Europejskiej. Certyfikat przyznano na podstawie oceny dotychczasowych osiągnięć samorządu. 
Bardzo urodzajne gleby spowodowały, że duża część mieszkańców PWZ zajmuje się rolnictwem, ogrodnictwem i warzywnictwem. Jest to ściśle powiązane z powstaniem na terenie PWZ Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach, który jest jednym z największych tego typu rynków w Polsce. Rynek zlokalizowany jest na powierzchni ok. 35 ha gruntu, w tym na 8 ha zlokalizowane są hale i wiaty handlowe. Średnio, w ciągu doby, Rynek odwiedza ok. 5,5 tys. pojazdów samochodowych, zarówno sprzedających jak i kupujących. Szacuje się, że klienci Rynku to grupa ok. 14 mln odbiorców w handlu bezpośrednim i pośrednim.

Wszystkie atuty gospodarcze, położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy,  a także bliskość Puszczy Kampinoskiej powodują, że na terenie powiatu dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Tereny te stanowią mieszkalne zaplecze stolicy, idealnie nadające się do ucieczki  przed zgiełkiem i kurzem wielkiego miasta, w poszukiwaniu ciszy i zdrowego środowiska.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Powiat Warszawski Zachodni, oprócz istotnych walorów komunikacyjnych, gospodarczych, mieszkaniowych oraz naturalnych, oferuje również szereg atrakcji historycznych, głównie architektonicznych. Wymienić tu należy następujące obiekty:

  • Obiekty sakralne: Kościół Św. Trójcy w Błoniu, barokowy Kościół P.w. Wniebowstąpienia NMP w Rokitnie z 1767 roku, neogotycki Kościół Św. J. Chrzciciela w Lesznie z połowy XVIII wieku, barokowy Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach z 1728 roku, klasycystyczny Kościół p.w. Św. Anny w Zaborowie z 1791 roku oraz p.w. Św. Rocha w Lipkowie z 1972 r.,
  • Dworki i pałacyki: Barokowy Pałac w Lesznie, eklektyczny Pałac w Zaborowie, Pałac w Zaborówku, Pałac w Zielonkach, Dwór w Pilaszkowie z Muzeum Dworu Polskiego i Muzeum Pojazdów Konnych – największym na Mazowszu, Dworek „Poniatówka” w Błoniu, Pałac w Passie, Klasycystyczny Dwór Reicherów w Ożarowie Mazowieckim, Dwór w Lipkowie z wystawą historii Lipkowa i wystawą o Henryku Sienkiewiczu, ze względu na fakt, że pisarz ten w książce „Ogniem i Mieczem” w Lipkowie właśnie umieścił akcję pojedynku Bohuna z Kmicicem, drewniana Kaplica w Laskach,
  • Skansen Budownictwa Puszczańskiego w Puszczy Kampinoskiej.

Na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego można również znaleźć miejsca pamięci narodowej, związane z walkami prowadzonymi w czasie II Wojny Światowej. Są to przede wszystkim mogiły poległych żołnierzy zlokalizowane na cmentarzach w Laskach, Izabelinie, Lesznie, Łomiankach oraz Babicach Starych. A także samotne mogiły rozsiane po całej Puszczy Kampinoskiej, co wiąże się z faktem, że w latach 1939-1945 Puszcza była schronieniem i miejscem szkolenia żołnierzy Armii Krajowej. Na cmentarzach w Pilaszkowie i Ołtarzewie znajdują się mogły 1236 żołnierzy poległych w roku 1939 w walkach z wojskami niemieckimi.

W wyniku współpracy lokalnych władz z NGOs, w powiecie organizuje się wiele imprez kulturalnych i rozrywkowych. Niektóre z nich na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. Należy do nich m.in. Letni Festiwal „W krainie Chopina”, który ma wieloletnią tradycję i trwa przez całe lato. Koncerty kameralne odbywają się w przepięknych obiektach sakralnych i placówkach kulturalnych. Ogromną popularnością cieszy się także plenerowa impreza, o charakterze ludowego festynu, pn.: „Eko-Piknik”, organizowana we wrześniu każdego roku. Festyn ten przybliża mieszkańcom powiatu problemy ekorolnictwa i agroturystyki, a także propaguje zdrowy styl życia, w czystym i przyjaznym środowisku. Przy tej okazji odbywają się liczne kiermasze lokalnego rękodzieła, zdrowej żywności, konkursy i pokazy dla uczestników pikniku. Nie brakuje przy tym świetnej zabawy, przy dobrej muzyce znanych i lubianych zespołów muzycznych.

Organizacją i realizacją imprez sportowych i wypoczynkowych zajmują się w powiecie Miejskie i Gminne Ośrodki Sportu i Rekreacji. Organizacjami uzupełniającymi, ściśle współpracującymi z władzami powiatu, są liczne stowarzyszenia kultury fizycznej, kluby sportowe, uczniowskie kluby sportowe i inne NGO, działające w środowisku dzieci, młodzieży i dorosłych. Do najpopularniejszych dyscyplin sportowych, uprawianych na terenie powiatu, należą: piłka nożna, halowa piłka nożna, siatkówka, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie, tenis ziemny i stołowy, jak również zapasy, rekreacyjne biegi narciarskie, jazda na rowerze lub rolkach. Od lat, w obrębie wymienionych dyscyplin rozgrywane są przeróżne zawody, rozgrywki, turnieje i rajdy. Niektóre imprezy mają wieloletnią tradycję, a niektóre, takie jak np. letni „Półmaraton”- bieg na dystansie 22 km, czy 15 km bieg narciarski po Puszczy Kampinoskiej są nową inicjatywą, ale  już cieszą się ogromnym powodzeniem. Mieszkańcy powiatu bardzo chętnie korzystają także z nowoczesnych, krytych pływalni. 

Serdecznie zapraszamy do złożenia wizyty w Powiecie Warszawskim Zachodnim. Turyści odnajdą tu ciekawe ślady przeszłości, liczne zabytki architektury sakralnej i pałacowej, a także atrakcyjne tereny turystyczno-rekreacyjne. Miłośnicy kultury i sztuki wspaniałych twórców, tych z uznanym dorobkiem i tych dobrze zapowiadających się. Na inwestorów czekają natomiast korzystne warunki inwestycyjne i rozbudowana infrastruktura, a na wszystkich serdeczność władz i mieszkańców Powiatu.

Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Liczba wyświetleń: 112