]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Kobyłka

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Kobyłka

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Kobyłka, ul. Wołomińska 1, 05-230 Kobyłka

tel. (22) 786 33 28, fax (22) 786 31 11

e-mail: urzad@kobylka.pl

Strona www: www.kobylka.pl

Powierzchnia: 1 964,2144 ha

Liczba mieszkańców: 19 882

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Kobyłka to mazowieckie miasto położone w stołecznym obszarze metropolitarnym, oddalone o 17 km od Warszawy w kierunku północno-wschodnim. Tereny leśne stanowią tu 22% powierzchni. Składają się na nie okoliczne lasy oraz obszar rezerwatu przyrody Grabicz. W części zurbanizowanej Kobyłki również nie brakuje zieleni. Obecnie w Kobyłce znajduje się 411 ha lasów, w tym ok.23 ha lasów komunalnych, 182 ha lasów państwowych, 206 ha lasów prywatnych. Największym kompleksem leśnym jest rezerwat Grabicz.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Miasto jest bardzo atrakcyjnym miejscem do osiedlania się. Łączy 2 niezwykle cenne zalety: leży nieopodal Warszawy, a równocześnie gwarantuje zacisze. Doceniło to już wiele rodzin oraz firm. W ostatnich latach rozpoczął się tu znaczny rozwój budownictwa mieszkaniowego. Jak grzyby po deszczu rosną domy jednorodzinne i wielorodzinne. Wraz z nimi przybywają nowi mieszkańcy. Mamy ich już prawie 19,9 tysiąca.

Historia, dziedzictwo i kultura: Kobyłka jest też jednym z tych wyjątkowych miast na Mazowszu, które mogą się poszczycić wspaniałym zabytkiem klasy zero – Bazyliką Mniejszą okrzykniętą PERŁĄ BAROKU NA MAZOWSZU. Zabytkowa Bazylika pw. Świętej Trójcy to skarb miasta. Kobyłka ma bogatą historię. Tu miały miejsce ostatnie bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej i na tej ziemi, w pobliskim Ossowie, miał miejsce Cud nad Wisłą. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z początku XV wieku. Niegdyś nosiła ona nazwę Targowa Wola od odbywających się tu targów koni. Swój rozkwit wieś przeżywała w XVIII wieku, kiedy to działały tu prężnie manufaktury, przede wszystkim słynna wytwórnia pasów kontuszowych, a także drukarnia jezuitów. W końcu XVIII wieku Kobyłka była również modną wycieczkową miejscowością dla młodzieży warszawskiej, która bawiła w karczmie usytuowanej pośrodku rynku. Nazwa miasta wywodzi się od odbywających się tu targów koni. Tu sprzedawano konie pozostałe po zakończeniu targu na Pradze. Z pierwszych, piętnastowiecznych źródeł pisanych dowidujemy się, że wieś nazywała się wówczas Targowa Wola. Późniejsza nazwa wzięła się prawdopodobnie z potocznego nazewnictwa związanego z handlem końmi. Nazwy Kobyłka, Kobiałka, czy Kobełka pojawiają się w źródłach z początku XVIII wieku.

panorama panorama
Liczba wyświetleń: 86