Jednostki samorządowe

Wyszków
Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Wyszków
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Wyszkowie, Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków
tel. (29) 742 42 01, 742-42-08, fax (29) 742 42 09
e-mail: gmina@wyszkow.pl
Strona www: www.wyszkow.pl
Powierzchnia: 6 500,6 ha
Liczba mieszkańców: gmina – 38 771, w tym miasto – 27 062
położenie geograficzno-przyrodnicze: Wyszków – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wyszków. Miasto jest położone nad Bugiem na skraju Międzyrzecza Łomżyńskiego, na południu Puszczy Białej, 48 km na północny wschód od Warszawy, przy drodze krajowej nr 8 (trasa Wrocław-Warszawa-Białystok). Współrzędne geograficzne Wyszkowa to 52° 36’ N i 21° 22’ E.
Gmina wchodzi w skład "Zielonych Płuc Polski". Szczególnym mikroklimatem cechują się: Rybienko Leśne (dzielnica miasta) i Kamieńczyk, gdzie znajduje się około dwa tysiące działek rekreacyjnych i kilkanaście ośrodków wypoczynkowych. Na atrakcyjność gminy wpływ ma również duża lesistość oraz wysokie wartości flory i fauny. Lasy zajmują ok. 29% powierzchni Gminy.
Największym bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym Obszaru Gmin Dorzecza Nadbużańskiego są dwie rzeki: Bug i Liwiec. Bug, ostatnia w Europie, nieuregulowana, dziko płynąca swoim naturalnym korytem rzeka, zachwycająca swą urodą i tajemniczością. Liwiec, równie niezwykły, malowniczo wijący się jej lewy dopływ, stanowiący granicę między Mazowszem a Podlasiem. Nurty obu rzek wyznaczają przepiękną trasę turystyczną, pełną cudów natury i niezwykłych dzieł człowieka.
gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Duży wpływ na lokalizowanie przedsiębiorstw w Wyszkowie ma bez wątpienia bliskość Warszawy, do której w ostatnim okresie możemy dojeżdżać nowo wybudowaną drogą krajową S-8 Warszawa –Białystok. Wyszków to ośrodek przemysłowy z tradycjami. Pierwsze kroki tworzenia dzielnicy przemysłowej nastąpiły w latach 1959-1963. W Wyszkowie funkcjonuje obecnie 3838 firm, w tym w mieście 3169.
W strukturze firm wg sekcji działalności gospodarczej najwięcej firm w gospodarce Wyszkowa funkcjonuje w sekcjach:
sekcji G - handel hurtowy i detaliczny, naprawy: 1030 co stanowi 26,8% ogółu firm,
sekcji F - budownictwo: 643 (16,7%),
sekcji H - transport i gospodarka magazynowa: 340 (8,9%),
sekcji C - przetwórstwo przemysłowe: 314 (8,2%).
Wyszków jako miejsce prowadzenia działalności gospodarczej pozytywnie ocenia większość, bo 61% przedsiębiorców, w tym 46,3% jako dobre miejsce i 14,7% raczej dobre miejsce.
historia, dziedzictwo i kultura: Pierwsze wzmianki o wsi „Wyszkowo” pochodzą z dokumentu księcia Konrada Mazowieckiego wydanego około 1239 r. Przed rozbiorami miasto należał do biskupów płockich. Wypoczywający tu często w niewielkim, wytwornym pałacu biskup płocki, Wincenty Przerębski, nadał 10 marca 1502 r. Wyszkowowi prawa miejskie. W 1528 r. wybudowano most na Bugu, co przyspieszyło rozwój miasta. Został on zniszczony w czasie wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Inny biskup płocki, Karol Ferdynand Waza (syn Zygmunta III Wazy) również upodobał sobie Wyszków. Przebywał tu wielokrotnie i w 1655 r. niespodziewanie zmarł. Jego pobyt i śmierć w Wyszkowie upamiętnia „Obelisk Wazów” przy ul. 3 Maja.
W czasie powstania styczniowego miasto było świadkiem walk o wolność. W okresie rozbiorów Wyszków był początkowo pod zaborem pruskim, następnie od 1807 w Księstwie Warszawskim, a od 1815 w Królestwie Polskim. Ukazem carskim 1869 r. Wyszków został pozbawiony praw miejskich, a odzyskał je ponownie w 1919 r. Przed II wojną światową połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi.
W sierpniu 1920 r. przez Wyszków przetoczyła się część wojny polsko-bolszewickiej. W lasach Puszczy Białej toczyły się zacięte walki z Armią Czerwoną. W Rybienku Leśnym bolszewicy zamordowali w okrutny sposób 7 osób, co upamiętnia obecnie pomnik przy ulicy ppr. Antoniego Wołowskiego – najwyższego stopniem zamordowanego wówczas przez Czerezwyczajkę.
W 1939 r. Wyszków był miejscem zaciętych walk 1. Dywizji Piechoty Legionów z Grupy Operacyjnej "Wyszków" z Niemcami forsującymi Bug. W lasach pod Sieczychami miały miejsce walki harcerzy z okupantem. Tu właśnie zginął harcmistrz, członek Szarych Szeregów, podporucznik AK Tadeusz Zawadzki "Zośka".
W okresie okupacji niemieckiej w mieście stacjonował oddział roboczy jeńców sowieckich obozu w Beniaminowie.
Po wojnie Wyszków dźwignął się z ruin, by w latach 1956-75 piastować godność stolicy powiatu. 1 stycznia 1999 r. Wyszków ponownie stał się stolicą powiatu wyszkowskiego.