]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Wyszków

Nazwa jednostki: Powiat ziemski wyszkowski

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków

tel. (29) 743 59 00, fax (29) 743 59 33

e-mail: starostwo@powiat-wyszkowski.pl 

Strona www: www.powiat-wyszkowski.pl

Powierzchnia: 876 km2

Liczba mieszkańców: 71 757

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat wyszkowski położony jest w obrębie Niziny Mazowieckiej, 55 km na północny wschód od Warszawy. Malowniczy krajobraz uatrakcyjniają rzeki Bugu, Narwi i Liwca oraz piękne lasy Puszczy Białej i Kamienieckiej. W skład powiatu wchodzi pięć gmin wiejskich: Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka i Zabrodzie oraz miejsko - wiejska gmina Wyszków z ponad 26 tysięcznym miastem.

Historia, dziedzictwo i kultura: Powiat wyszkowski został powołany dnia 1 stycznia 1956 roku w województwie warszawskim. Na powiat wyszkowski złożyły się 1 miasto i 23 gromady, które wyłączono z trzech ościennych powiatów w tymże województwie :

  • z powiatu pułtuskiego: miasto Wyszków, gromady Bielino, Kręgi, Leszczydół Stary, Lubiel Nowy, Ochudno, Popowo Kościelne, Rybienko Leśne, Rybienko Nowe, Rząśnik, Somianka, Wielątki Nowe i Wola Mystkowska
  • z powiatu ostrowskiego: gromady Białebłoto-Kobyla, Blochy, Bosewo Stare, Brańszczyk, Budy Nowe, Chrzczanka Włościańska, Dalekie, Długosiodło i Trzcianka
  • z powiatu wołomińskiego: gromady Kamieńczyk i Lucynów Mały

1 stycznia 1957 roku do powiatu wyszkowskiego przyłączono gromadę Gwizdały z powiatu węgrowskiego.
Po zniesieniu gromad i reaktywacji gmin z dniem 1 stycznia 1973 roku powiat wyszkowski podzielono na 1 miasto i 5 gmin :
miasto Wyszków, gminy Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka i Wyszków.
Po reformie administracyjnej obowiązującej od 1 czerwca 1975 roku terytorium zniesionego powiatu wyszkowskiego włączono do nowo utworzonego województwa ostrołęckiego.
1 lutego 1991 roku miasto i gminę Wyszków połączono we wspólną gminę miejsko-wiejską Wyszków.
Wraz z reformą administracyjną z 1999 roku w województwie mazowieckim przywrócono powiat wyszkowski, składający się z 6 gmin (Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka Wyszków i Zabrodzie).

Wyszków Wyszków
Liczba wyświetleń: 212