Jednostki samorządowe
Przyłęk
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Przyłęk
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Przyłęk, Przyłęk 30, 26-704 Przyłęk
tel. (48) 677 30 16, 677 30 17, fax (48) 677 30 01
e-mail: przylek@przylek.pl
Strona www: www.przylek.pl
Powierzchnia: 131 km2
Liczba mieszkańców: 6 436
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Przyłęk leży w południowej części województwa mazowieckiego, we wschodniej części powiatu zwoleńskiego. Na terenie Gminy Przyłęk znajduje się rezerwat żółwia błotnego.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Przyłęk jest gminą typowo rolniczą liczącą 31 wsi w tym 30 wsi sołeckich. Użytki rolne stanowią 76 % obszaru gminy, a resztę lasy, łąki, pastwiska i zbiorniki wodne. Głównymi uprawami są zboża, warzywa i owoce (szczególnie truskawki). Kluczowe znaczenie dla gminy ma również hodowla trzody chlewnej i bydła mlecznego. Na terenie gminy funkcjonuje rolniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Grabowie nad Wisłą gospodarujący na gruntach o powierzchni 106 ha. Działa tu również około 230 podmiotów gospodarczych. Pozostałe tereny to lasy, łąki, pastwiska i zbiorniki wodne.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Metryka Przyłęka wywodzi się ze średniowiecza. Wieś notowano już w XV wieku, kiedy na wschód od Zwolenia wyrosła wielka własność ziemska Janowskich herbu Serokomla. W latach 1491/1496 Przyłęk wraz z okolicznymi terenami wszedł w posiadanie Firlejów. Miejscowość Przyłęk wymieniana jest jako jedna ze wsi dziesięcinnych klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich w ostatnim ćwierćwieczu XV wieku. Po uzyskaniu praw miejskich przez Janowiec w 1537 roku Przyłęk wraz z Babinem wszedł do dóbr Klucza Janowieckiego. Miejscowość Okrężnica pojawiła się później około roku 1674.Miejscowość Przyłęk wraz z przyległymi dobrami przechodziła dość zawiłe koleje losu. Bywał przedmiotem zastawów, dzierżaw a nawet fikcyjnych sprzedaży. W roku 1577 dobra te dzierżawił nasz poeta Jan Kochanowski z Czarnolasu. W wieku XVII - XVIII Przyłęk i inne wsie Klucza Janowieckiego dostawały się kolejno we władanie Lubomirskich, Tarłów, Piaskowskich, Grabieńskich. W roku 1812 dobra te nabył Antoni Lisowski, które w roku 1819 po śmierci ojca przejął syn Michał Lisowski.W okresie międzywojennym na terenie obecnej Gminy Przyłęk znajdowało się 11 Gromad zrzeszających 16 miejscowości oraz 1 Szkoła Powszechna w Mszadli Nowej wybudowana ze składek rolników Mszadli Nowej. Była to najlepsza szkoła na terenie ówczesnej gminy. Pod koniec II wojny światowej - po wyzwoleniu miejscowości obecnej gminy weszły w skład Urzędu Gminy Oblasy z siedzibą w Mszadli Starej, który mieścił się w pomieszczeniu prywatnym należącym do pana Antoniego Lachtary. Pierwszym Wójtem był Stanisław Swat. W roku 1946 Urząd Gminy przeniesiono do Szkoły Podstawowej w Mszadli Nowej, następnie pod koniec roku 1946 Urząd Gminy przeniesiono do Janowca do prywatnego lokalu należącego do pani Zofii Dziechciarskiej. w roku 1947 pierwszym sekretarzem Gminy Oblasy z siedzibą w Janowcu był Filipowski Bolesław. Drugą Gminą zrzeszająca część zachodnią obecnej Gminy Przyłęk był Grabów nad Wisłą.