Jednostki samorządowe

Zwoleń
Nazwa jednostki: Powiat ziemski zwoleński
Dane teleadresowe:
Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, ul. Władysława Jagiełły 4, 26-700 Zwoleń
tel. (48) 676 33 89, fax (48) 676 25 20
e-mail: sekretariat@zwolenpowiat.pl
Strona www: www.zwolenpowiat.pl
Powierzchnia: 571 km2
Liczba mieszkańców: 37 556
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Zwoleński leży w południowo – wschodniej części województwa mazowieckiego, na osi dróg krajowych Warszawa – Tarnobrzeg i Radom – Lublin. Jest jednym z 42 powiatów województwa mazowieckiego, obejmującym gminy: Zwoleń, Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Do obszarów szczególnie cennych pod względem przyrodniczym zalicza się 4 rezerwaty przyrody: „Okólny Ług", „Ługi Helenowskie", „Miodne", „Borowiec”, użytki ekologiczne, pomniki przyrody ożywionej i resztki zabytkowych parków wiejskich.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat Zwoleński ma charakter rolniczy – blisko 80,8 % jego powierzchni zajmują użytki rolne. Rejon Zwoleński jest największym producentem truskawek w kraju. W dawnym województwie radomskim wyróżniał się największą produkcją ziemniaka, porzeczki i trzody chlewnej.
Historia, dziedzictwo i kultura: Magnesem jest legenda Jana Kochanowskiego, który urodził się w Sycynie, był prebendarzem w Zwoleniu, mieszkał w Czarnolesie. W planach jest stworzenie historycznego trójkąta: Sycyna – Zwoleń – Czarnolas. Najstarszym zabytkiem Zwolenia jest kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (1564 – 1595), w którym znajduje się Kaplica Kochanowskich (1610) w krypcie, w której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego. Od strony południowej kościoła znajduje się kaplica Owadowskich (1644) z XVIII-wiecznym ołtarzem przedstawiającym zabójstwo biskupa krakowskiego Stanisława. Walory turystyczne powiatu zwoleńskiego to także: - Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie; powstało we wrześniu 1961 r. Ekspozycja muzealna zajmuje 7 sal ekspozycyjnych, poświęcona jest w całości poecie. Cała ekspozycja wzbogacona jest gobelinami, przedstawiającymi ważne wydarzenia z życia poety, dawnymi wydaniami dzieł, kopiami malarstwa dawnego oraz współczesnego. Ważnym elementem są zabytkowe meble, szafy, stoły, fotele oraz figury i obrazy, - Pałac Przeździeckich w Policznie - - Kościół św. Stefana z XIX wieku w Policznie - Kaplica św. Anny w Zwoleniu wybudowana w roku 1854 w czasie panującej epidemii cholery, - Pomnik z zachowaną ścianą straceń przy placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, przy której hitlerowcy 7 i 19 kwietnia 1944 r. dokonali publicznych egzekucji.