]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Zwoleń

Nazwa jednostki: Powiat ziemski zwoleński

Dane teleadresowe:

Starostwo Powiatowe w Zwoleniu, ul. Władysława Jagiełły 4, 26-700 Zwoleń

tel. (48) 676 33 89, fax (48) 676 25 20

e-mail: sekretariat@zwolenpowiat.pl

Strona www: www.zwolenpowiat.pl

Powierzchnia: 571 km2

Liczba mieszkańców: 37 556

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Powiat Zwoleński leży w południowo – wschodniej części województwa mazowieckiego, na osi dróg krajowych Warszawa – Tarnobrzeg i Radom – Lublin. Jest jednym z 42 powiatów województwa mazowieckiego, obejmującym gminy: Zwoleń, Kazanów, Policzna, Przyłęk, Tczów. Do obszarów szczególnie cennych pod względem przyrodniczym zalicza się 4 rezerwaty przyrody: „Okólny Ług", „Ługi Helenowskie", „Miodne", „Borowiec”, użytki ekologiczne, pomniki przyrody ożywionej i resztki zabytkowych parków wiejskich.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Powiat Zwoleński ma charakter rolniczy – blisko 80,8 % jego powierzchni zajmują użytki rolne. Rejon Zwoleński jest największym producentem truskawek w kraju. W dawnym województwie radomskim wyróżniał się największą produkcją ziemniaka, porzeczki i trzody chlewnej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Magnesem jest legenda Jana Kochanowskiego, który urodził się w Sycynie, był prebendarzem w Zwoleniu, mieszkał w Czarnolesie. W planach jest stworzenie historycznego trójkąta: Sycyna – Zwoleń – Czarnolas. Najstarszym zabytkiem Zwolenia jest kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (1564 – 1595), w którym znajduje się Kaplica Kochanowskich (1610) w krypcie, w której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego. Od strony południowej kościoła znajduje się kaplica Owadowskich (1644) z XVIII-wiecznym ołtarzem przedstawiającym zabójstwo biskupa krakowskiego Stanisława. Walory turystyczne powiatu zwoleńskiego to także: - Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie; powstało we wrześniu 1961 r. Ekspozycja muzealna zajmuje 7 sal ekspozycyjnych, poświęcona jest w całości poecie. Cała ekspozycja wzbogacona jest gobelinami, przedstawiającymi ważne wydarzenia z życia poety, dawnymi wydaniami dzieł, kopiami malarstwa dawnego oraz współczesnego. Ważnym elementem są zabytkowe meble, szafy, stoły, fotele oraz figury i obrazy, - Pałac Przeździeckich w Policznie - - Kościół św. Stefana z XIX wieku w Policznie - Kaplica św. Anny w Zwoleniu wybudowana w roku 1854 w czasie panującej epidemii cholery, - Pomnik z zachowaną ścianą straceń przy placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu, przy której hitlerowcy 7 i 19 kwietnia 1944 r. dokonali publicznych egzekucji.

powiat zwoleński powiat zwoleński
Liczba wyświetleń: 461