Jednostki samorządowe

Sobolew
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Sobolew
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Sobolew, Rynek 1, 08-460 Sobolew
tel. (25) 682 50 23, fax (25) 683 27 36
e-mail: sobolew@sobolew.pl
Strona www: www.sobolew.pl
Powierzchnia: 94,93 ha
Liczba mieszkańców: 8 363
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Sobolew położona jest w południowo –wschodniej części woj. Mazowieckiego w powiecie garwolińskim. Graniczy z gminami: Maciejowice, Górzno, Żelechów, Trojanów, Łaskarzew. Gmina Sobolew zajmuje powierzchnię 94,93 ha, zamieszkuje ją 8363 mieszkańców. Gmina Sobolew to 16 wsi – 19 sołectw położonych wokół miejscowości Sobolew a wśród nich: Anielów, Chotynia, Godzisz, Gończyce, Grabniak, Kaleń Pierwszy, Kaleń Drugi, Kobusy, Kownacica, Nowa Krępa, Ostrożeń Pierwszy, Ostrożeń Drugi, Przyłęk, Sokół Trzcianka, Sobolew. Przez teren Gminy przepływają małe rzeki: Okrzejka, Promnik, Łukówka.
Przez centralny obszar gminy przebiega droga wojewódzka nr 807 relacji Łuków – Żelechów – Maciejowice oraz linia kolejowa Warszawa-Pilawa-Dęblin-Lublin. Przez wschodnią część gminy przebiega droga krajowa nr 17 relacji Warszawa-Lublin.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Sobolew to gmina typowo rolnicza. Ok 94% zajmuje użytki rolne i lasy. Pozostałe 6% stanowią nieużytki, tereny zabudowane, tereny kolejowe, drogi wody. Na terenie gminy dominują gleby bielicowe. W chwili obecnej zwodociągowanych jest 85% gospodarstw. Zbudowano około 80 km gazociągu średniego ciśnienia 650 i przyłączy gazowych. W 2005 r. zakończyła się budowa oczyszczalni ścieków w Sobolewie. Miejscowość Sobolew jest w znacznej części skanalizowana.
Historia, dziedzictwo i kultura:
Nazwa wsi Sobolew, jak głosi legenda, wywodzi się od pewnej historii związanej z tą wsią i okolicznymi miejscowościami, według której rozciągały się tutaj olbrzymie lasy, w których żyło mnóstwo – soboli. Gmina Sobolew istnieje od roku 1913 roku. Pierwszym sekretarzem tej gminy był Bolesław Ratyński, który funkcję sekretarza pełnił do chwili śmierci to jest do roku 1936. W skład gminy wchodziło 20 wsi. Praca w Zarządzie Gminnym opierała się o samorząd Gminy, w skład którego wchodzili radni i pracownicy Zarządu w liczbie czterech osób. Po wojnie początki gminy datują się od wiosny 1945 roku, była to gmina obszarowo duża. Do roku 1950 funkcje administracyjne sprawował Zarząd Gminny z siedzibą w Sobolewie. Po reaktywowaniu Samorządu Lokalnego w 1990 roku liczba radnych w Radzie Gminy liczy 20 osób. W czerwcu 1990 roku Wójtem Gminy, który jest jednocześnie przewodniczącym sześcioosobowego Zarządu Gminy, został wybrany Pan Waldemar Zaręba a po Jego rezygnacji od 30 sierpnia 1990 roku funkcje tę pełni Andrzej Koszutski. Od roku 2002 Wójta Gminy wybieramy w powszechnych wyborach, nie ma Zarządu Gminy a liczba radnych wynosi 15 osób.
Zasoby dziedzictwa kulturowego
• Kopiec Kościuszki w Nowej Krępie upamiętniające bitwę pod Maciejowicami;
• Grodzisko w Kaleniu Drugim będące pozostałością fotyfikacji;
• Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie;
• Kościół pw. Świętej Trójcy w Gończycach
W ostatnim czasie powstał Gminny Ośrodek Kultury. Istnieje świetlica wiejska oraz Gminna biblioteka w Sobolewie wraz z filią w Gończycach. W bibliotece zorganizowano czytelnie internetowe zapewniają one łatwy dostęp do Internetu, dając możliwość dotarcia do cennych źródeł wiedzy i informacji. Korzystanie z czytelni jest bezpłatne. Można ją odwiedzać w godzinach otwarcia placówki.
Na terenie gminy występują przedmioty gospodarcze dające zatrudnienie okolicznym mieszkańcom. Największym z nich jest firma SANTE s.c. A. Kowalski Sobolew, zajmuje się branża spożywczą. Pozostałe przedsiębiorstwa to P.P.H. SOGAR s.c. Z W Wiśniccy – garbarnia, SEWIM Sp. z o.o. Jej flagowym produktem jest profesjonalny sprzęt rehabilitacyjno-kulturystyczny.