]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Milanówek

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Milanówek

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Milanówka, ul. Kościuszki 45, 05-822 Milanówek

tel. (22) 758 30 61, (22) 758 30 62

e-mail: miasto@milanowek.pl

Strona www: www.milanowek.pl

Powierzchnia: 13,52 km2

Liczba mieszkańców: ok. 15 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Ponad 15-tysięczne miasteczko o powierzchni 13,52 km2 położone ok. 30 km na południowy-zachód od Warszawy. Wraz z sąsiadującymi miastami: Brwinowem i Podkową Leśną, Milanówek tworzy Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. Zanurzona w zieleni najstarsza część miasta z willową architekturą czasów przedwojennych oraz 200. letnim starodrzewem, należące do tzw. strefy ochrony konserwatorskiej, stały się swoistym muzeum przyrody i architektury, chętnie odwiedzanym przez turystów i architektów szukających twórczych inspiracji. A dobry mikroklimat i konsekwentnie prowadzona polityka ekologiczna, daje olbrzymi komfort zamieszkania i wypoczynku.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Życie kulturalne w mieście, oprócz Milanowskiego Centrum Kultury, aktywnie kreują organizacje pozarządowe i lokalne kawiarenki, jak również Galeria Ars Longa – największa prywatna galeria sztuki współczesnej w Polsce. Jedną z cyklicznych imprez, jakimi szczyci się Milanówek jest Festiwal Otwarte Ogrody, podczas którego w przestrzeni prywatnych ogrodów odbywają się m.in. koncerty, wystawy i spotkania z artystami. Licznie występujące i prężne lokalne organizacje wspierają rozwój osób starszych oraz mieszkańców zainteresowanych sportem i kulturą. Milanówek to również miasto inwestycji. Jedną z nich, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców była budowa nowoczesnego publicznego przedszkola, które może przyjąć 250 dzieci. Korzystając z dofinansowania ze środków unijnych gmina kontynuuje rozbudowę systemu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, której celem jest ochrona środowiska naturalnego Miasta-ogrodu, jakim jest Milanówek. Ponadto w mieście w latach 1993-2013 działał bezpłatny, zintegrowany system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To sprawiło, że Milanówek uznany został w 2011 r. za „Ekologicznego lidera Mazowsza”. W Milanówku realizowanych jest też szereg projektów społecznych mających na celu m.in. wspieranie nauczania uczniów szkół podstawowych, czy przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu poprzez zakup zestawów komputerowych wraz z dostępem do Internetu dla najuboższych rodzin. Dodatkowo miasto objęte zostanie siecią hot-spotów oraz kiosków internetowych umożliwiających swobodną komunikację. W najbliższym czasie kompleksowej modernizacji poddany zostanie budynek milanowskiego dworca kolejowego, który wpisywać się będzie w zabytkowy charakter miasta.

Historia, dziedzictwo i kultura: Na przełomie XIX i XX wieku, z inicjatywy właściciela miejscowego majątku - Michała Lasockiego, Milanówek przekształcił się ze wsi szlacheckiej w modne letnisko, które upodobała sobie „warszawska śmietanka”. Wraz z utworzeniem tu przystanku Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej miasteczko zaczęło się dynamicznie rozwijać. W okresie II Wojny Światowej Milanówek był jednym z najważniejszych ośrodków dowodzenia, szkolenia i zakrojonej na szeroką skalę walki z okupantem na terenie Zachodniego Mazowsza. Natomiast po upadku Powstania Warszawskiego pełnił przez pewien czas rolę nieformalnej stolicy Polski Podziemnej, zyskał wtedy nazwę ”Mały Londyn”. Na każdym kroku tradycja przeplata się tu ze współczesnością. Na charakter Miasta-ogrodu ma wpływ m.in. polityka małych przedsiębiorstw, które obecne na lokalnym rynku dziś, swoimi tradycjami sięgają lat przedwojennych. To tu znajduje się kolebka polskiego jedwabnictwa oraz miejsce produkcji słynnych milanowskich krówek. W Milanówku funkcjonuje dobrze rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna: korty tenisowe, odkryty basen miejski, dwie hale sportowe, ścianka wspinaczkowa, skate park. Piłkarską wizytówką miasta jest miejscowy Klub Sportowy Milan, grający na zmodernizowanym obiekcie z pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią na Turczynku. Ponadto w 2010 roku otwarty został zespół boisk „Orlik”, na którym rozgrywana jest m.in. Liga Siódemek.

Liczba wyświetleń: 186