]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Płoniawy-Bramura

Nazwa jednostki: Gmina wiejska Płoniawy-Bramura

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Płoniawy-Bramura, Płoniawy-Bramura 83A, 06-210 Płoniawy-Bramura

tel. (29) 717 80 61, fax (29) 717 80 43

e-mail: urzad@ploniawy-bramura.pl

Strona www: www.ploniawy-bramura.pl

Powierzchnia: 12 491 ha, ok. 135 km2

Liczba mieszkańców: ok. 6000

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Płoniawy-Bramura położona jest na północnym krańcu Niziny Mazowieckiej, w województwie mazowieckim, powiecie makowskim.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Większość powierzchni gminy zajmują obszary rolnicze. Z myślą o hodowcach corocznie w ostatnią niedzielę maja organizowana jest Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych mająca na celu promocje regionu jako zagłębia hodowców bydła mlecznego i producentów mleka. Pierwsza Wystawa odbyła się w 2001 roku.

Historia, dziedzictwo i kultura: Zwykle za początek danej miejscowości (choć to fakt bardzo umowny wśród historyków) bierze się pierwszą wzmiankę o niej w źródłach, dokumentach. Należy mieć jednak świadomość, że zanim władca (książę, król) bądź właściciel wymienił jej nazwę w dokumencie, to musiała już istnieć i coś znaczyć. Wsie czy miasteczka nie powstały z dnia na dzień czy z roku na rok, ale owe tworzenie odbywało się przez kilka lat. Płoniawy powstały w II połowie XIV wieku. Po raz pierwszy nazwa tej miejscowości pojawiła się w roku 1377. Obiekty zabytkowe na terenie gminy reprezentowane są przez budownictwo sakralne, zespoły dworsko-parkowe oraz w największym stopniu przez wiejskie budownictwo drewniane, którego przykłady znajdują się w miejscowościach na terenie całej gminy.

Płoniawy-Bramura Płoniawy-Bramura
Liczba wyświetleń: 190