]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Dobre

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Dobre

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Dobre, ul. Kościuszki 1, 05-307 Dobre

tel./fax (25) 757 11 90

e-mail: urzad@gminadobre.pl

Strony www: www.gminadobre.pl, www.gminadobre.bip.net.pl

Powierzchnia: 12 485 ha

Liczba mieszkańców: 6 200

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Dobre leży we wschodniej części woj. mazowieckiego, a jej powierzchnia wynosi 12 485 ha, z czego 8 970 ha to użytki rolne, resztę powierzchni stanowią lasy. Obszar gminy przecinają niewielkie rzeczki i strumienie. Tereny gminy są wyjątkowo atrakcyjne krajobrazowo. Gęste lasy, pełne grzybów, rozległe pola i łąki, gdzie można spotkać ciekawe gatunki zwierząt i ptaków. Jest to idealne miejsce dla amatorów fotografii. 
 
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gminę zamieszkuje 6 200 mieszkańców, zaś w samym Dobrem mieszka 1 620 osób. Częste połączenia komunikacyjne i bliskość aglomeracji warszawskiej i Mińska Mazowieckiego powodują, że wielu młodych mieszkańców podejmuje pracę poza miejscem zamieszkania. Władze gminy kładą duży nacisk na inwestycje komunalne. Na ukończeniu jest budowa sieci wodociągowej ze stacjami uzdatniania wody, dzięki funduszom unijnym działa oczyszczalnia ścieków. Dobre podłączone do cyfrowej centrali telefonicznej oferuje szeroki dostęp do Internetu. Z tej możliwości korzysta w szerokim zakresie młodzież szkolna, urzędy, GOK, Biblioteka i coraz większa liczba indywidualnych odbiorców. Opiekę zdrowotną zapewnia Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej oraz szpital powiatowy w Mińsku Mazowieckim, Władze gminy stosując politykę ulg i zwolnień dla nowo powstających firm, pragną pozyskać inwestorów. Już prowadzi działalność na terenie Dobrego znana firma Wienerberger – producent cegły.

Historia, dziedzictwo i kultura: Na mocy aktu lokacyjnego z 28 września 1530 roku, wystawionego przez króla Zygmunta Starego dla Jana Dobrzynieckiego, powstało nowe miasto w Ziemi Liwskiej – Dobre. Głównym atutem jego lokalizacji i rozwoju było położenie na starym szlaku handlowym, który łączył Wilno z Wrocławiem. Zachęcamy też do zwiedzania dworku w Rudzie Pniewnik, elektrycznego młyna i tartaku w Wólce Kobylańskiej czy dworku w Rudzienku. W centrum Dobrego na szczególną uwagę zasługuje rynek, którego kształt przypomina wrzeciono. Na wschodniej pierzei rynku stoi jednonawowy kościół w stylu neogotyckim pod wezwaniem św. Mikołaja. Ciekawym i jedynym w swoim rodzaju jest Społeczne Muzeum Konstantego Laszczki, które mieści się w Dobrem w budynku straży pożarnej (tel. 52 757 15 20). Jeden z mieszkańców gminy opisuje ją tak: „…Bo wszystko co dobre, w Dobrem się znajduje I wszystkich przybyłych dobrze potraktuje”.

Liczba wyświetleń: 139