]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Józefów

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Józefów

Dane teleadresowe:

Urząd miasta Józefów, ul. Wyszyńskiego 1, 05-420 Józefów

tel. (22) 779 00 00, fax (22) 779 00 15

e-mail: um@jozefow.pl

Strona www: www.jozefow.pl

Powierzchnia: 23,92 km2

Liczba mieszkańców: 18 789

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Położenie geograficzne: 52° 8′ 8″ N, 21° 14′ 13″ E Józefów położony jest w centralnej części województwa mazowieckiego, w powiecie otwockim, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w Dolinie Środkowej Wisły, u zbiegu trzech rzek: Wisły, Świdra i Mieni. Józefów od południa graniczy z Otwockiem, granica przebiega wzdłuż rzeki Świder, na wschodzie sąsiaduje z gminą Wiązowna, a granica częściowo przebiega wzdłuż rzeki Mienia, od północy Józefów graniczy z dzielnicą Wawer m.st. Warszawy.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W granicach miasta, ani w jego bezpośrednim sąsiedztwie nie występują duże zakłady przemysłowe oraz inne uciążliwe obiekty. Rozwinęła się tutaj przede wszystkim drobna wytwórczość, a także usługi zapewniające bieżącą obsługę mieszkańców. Głównym pracodawcą dla mieszkańców miasta jest Warszawa. Z uwagi na piaszczystą glebę na terenie miasta nie rozwinęło się rolnictwo. Bliskość Warszawy oraz warunki naturalne zdecydowały o rozwoju gospodarczym miasta. Liczba inwestycji zrealizowanych w ciągu ostatnich lat, daje obraz gminy aktywnie uczestniczącej w aktualnych przemianach społeczno – gospodarczych, starającej się tak rozwijać swą infrastrukturę, aby podnieść wygodę i standard życia mieszkańców. Szybki rozwój miasta zaczęto od budowy wodociągów, ujęć wody, budowy oświetlenia ulicznego, wybudowano także Integracyjne Centrum Sportu i Rekreacji z krytą pływalnią i halą sportową, rozbudowano Miejskie Tereny Sportowo-Rekreacyjne Józefovia nad rzeką Świder, wybudowano nowoczesne przedszkole, liczne place zabaw, silownie out-door, skate park, ciągi pieszo-rowerowe, ronda, kilka osiedli TBS, budynki socjalne, udało się również utwardzić znaczną część ulic. Jozefów to wymarzone miejsce dla wszystkich, którzy chcą mieszkać w otoczeniu przyrody i blisko Warszawy. Wizja rozwoju miasta zakłada, że pozostanie „Miastem zieleni, rozwijającym się zgodnie z warunkami naturalnymi i tradycją, sprawnie zarządzanym i jak najlepiej dbającym o swoich mieszkańców”. Miasto obecne jest w licznych rankingach: Ranking dotyczący nadwyżki operacyjnej, Złota Setka Samorządów, Ranking Inwestycyjny, Perły Samorządu. Konkurs Mazowiecka Gmina Roku oraz Europejska Gmina Europejskie Miasto.

Historia, dziedzictwo i kultura: W okresie przedwojennym Józefów rozwijał się jako letnisko i miejsce modnego wypoczynku i rekreacji zamożnych mieszkańców Warszawy. Po II wojnie światowej nastąpił szybki rozwój miejscowości, napłynęło dużo ludności ze zniszczonej Warszawy. Rozwinięto tu lecznictwo sanatoryjne dla dzieci z chorobami płuc. Głównym dziedzictwem kulturowym Józefowa jest stworzona ręką Michała Elwiro Andriollego wyjątkowa zabudowa drewniana, charakteryzującą się bogata ornamentyką werand i tarasów. Na terenie miasta do dnia dzisiejszego zachowały się budynki stanowiące wzór dla teraźniejszych naśladowców stylu tak charakterystycznego dla pasma ziemi otwockiej.

panorama panorama
Liczba wyświetleń: 155