]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Wiązowna

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Wiązowna

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Wiązowna, ul. Lubelska 59, 05-462 Wiązowna

tel. (22) 789 01 20, fax (22) 789 01 20 w. 300

e-mail: urzad@wiazowna.pl

Strona www: www.wiazowna.pl

Powierzchnia: 102 km2

Liczba mieszkańców: 10 889

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Wiązowna jest największą gminą w powiecie otwockim, powierzchnia jej wynosi ca 102 km2. Bezpośrednio graniczymy z aglomeracją warszawską. Przez gminę przebiega m.in. międzynarodowa droga Warszawa - Terespol oraz krajowa Warszawa-Lublin. Wiązowna posiada komunikację autobusową łączącą z Warszawą. Budżet gminy dopłaca też do powiatowego systemu SKM i ZTM.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Mocną stroną gminy są mieszkańcy, a wśród nich duża grupa ludzi młodych – to wykształceni, absolwenci wyższych uczelni. Wiązowską ziemię jako miejsce zamieszkania wybrało dla siebie wielu znanych artystów i uczonych. Szeroka oferta oświatowo – wychowawcza obejmuje: dwa Zespoły Szkolno-Gimnazjalne w Wiązownie i Zakręcie, Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi w Gliniance, Szkołę Podstawową w Gliniance i trzy przedszkola w Pęclinie, Wiązownie i Zakręcie. W Gminie funkcjonuje około 1000 zarejestrowanych podmiotów gospodarczych. Wiązowna pełni funkcję zaplecza mieszkaniowego i rekreacyjno-turystycznego dla aglomeracji warszawskiej. Odwiedzających przyciąga, leżący na terenie gminy Mazowiecki Park Krajobrazowy wraz z ze wspaniałym pomnikiem przyrody: najstarszym na Mazowszu dębem, nazwanym Bartkiem Mazowieckim, rosnącym od ponad 400 lat w Emowie. Rzeki Mienia i jej meandry oraz Świder stanowią wspaniałe miejsca na romantyczne spacery wzdłuż ich koryt. Przez gminę przebiegają liczne szlaki turystyczne. Lasy, czystość środowiska naturalnego - nie ma tu przemysłu oraz walory przyrodnicze sprzyjają trwałej tendencji do wzrostu liczby mieszkańców w gminie. Powstają nowe osiedla domów jedno i wielorodzinnych. 24 listopada 2011 r. Rada Gminy Wiązowna uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pn. „Góraszka - Centrum Handlowe”, który przewiduje lokalizację centrum handlowego przy tzw. Szosie Lubelskiej (teren lądowiska w Góraszce o powierzchni ponad 30 ha). Centrum będzie składać się z obiektów o łącznej powierzchni 150 tys. m2, w których powstanie około 300 sklepów różnych branż, centrum rozrywki z salami kinowymi oraz cześć gastronomiczna.

Historia, dziedzictwo i kultura: Z bogactwem natury koresponduje wspaniałość zabytków architektonicznych, a wśród nich perła architektury sakralnej na skalę krajową – drewniany kościół p.w. św. Wawrzyńca z II połowy XVIII wieku o wystroju barokowo-ludowym, zawierającym m.in. późnogotycki krucyfiks z połowy XVI wieku. Znajduje się on w sołectwie Glinianka i w nim realizuje zdjęcia niektórych scen ekipa z serialu „Ojciec Mateusz”. Także filmowcy „Plebani” kręcili sceny wnętrz w świątyni oraz plenery na zewnątrz. Przeciwieństwem niewielkiego. drewnianego kościoła Glinieckiego jest monumentalny, murowany kościół św. Wojciecha w sołectwie Wiązowna Kościelna, zbudowany w okresie klasycyzmu, będący fundacją Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. Na terenie gminy można spotkać stare, niekiedy pokryte jeszcze słomianymi strzechami chaty, będące świadectwem umykających lat, a także pomniki i obeliski patriotyczne – symbole oporu mieszkańców przeciwko obcym najazdom i okupacjom. Gmina słynie z organizacji wielkiej imprezy sportowo-rekreacyjnej pod nazwą Półmaraton Wiązowski, której bogata oferta biegowa skierowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach imprezy rozgrywany jest Półmaraton, Wiązowska 5-tka, Mały Półmaraton, Mały Ćwierćmaraton i Bieg Krasnoludków. Impreza rokrocznie wzbudza zainteresowanie szerokiego grona sympatyków biegania. W roku 2013 odbyła się XXXIII edycja Półmaratonu. Bogactwo natury, zabytki architektoniczne, ciekawi i wykształceni ludzie to wszystko sprawia, że gmina jest atrakcyjna dla ludzi szukających miejsca do zamieszkania i inwestycji.

Manufaktura Wizerunku Manufaktura Wizerunku
Liczba wyświetleń: 158