]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Góra Kalwaria

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Góra Kalwaria

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, ul. 3 Maja 10, 05-530 Góra Kalwaria

tel. (22) 727 34 11 do 13, fax (22) 727 13 78

e-mail: umig@gorakalwaria.pl

Strona www: www.gorakalwaria.pl

Powierzchnia: 14 511 ha

Liczba mieszkańców: 25 104

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina usytuowana jest w centralnej części województwa mazowieckiego, w powiecie piaseczyńskim. Atutem miasta i gminy Góra Kalwaria jest położenie w odległości 30 km od centrum Warszawy. Bliskość międzynarodowego lotniska i instytucji rządowych sprawia, że teren gminy to doskonała lokalizacja pod budowę obiektów przeznaczonych na działalność usługową oraz budownictwo mieszkaniowe.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Położenie na przecięciu dróg krajowych: nr 50 (Góra Kalwaria - Grójec) i nr 79 (Góra Kalwaria – Warszawa), a także linia kolejowa nr 12 (Skierniewice – Łuków), umożliwia dogodne połączenie z całym krajem co czyni z Góry Kalwarii miejsce atrakcyjne dla inwestorów. Gmina zajmowała w ostatnich latach wysokie pozycje w rankingach społeczno - gospodarczych i była wielokrotnie wyróżniana. W Górze Kalwarii działa kilka większych zakładów produkcyjnych i około 2,5 tys. małych firm. Gminę można podzielić na trzy strefy. Północna część gminy ma charakter przemysłowy. To tereny przeznaczone głównie na działalność usługową oraz przemysł, który nie jest uciążliwy dla środowiska. Położone w centralnej części gminy miasto Góra Kalwaria jest głównym ośrodkiem mieszkaniowym i administracyjnym. Przemysłowy charakter części północnej kontrastuje z rolniczym charakterem części południowej, gdzie znajdują się liczne lasy i sady. Sadownictwo ma bardzo duże znaczenie dla gminy. Rejon grójecko-warecko-piaseczyński stanowi największe skupisko sadownicze w Polsce. Stąd istnieją tu korzystne warunki dla rozwoju przemysłu przetwórczego. Stwarzając warunki do rozwijania niemal każdej działalności gospodarczej, jesteśmy otwarci na współpracę oferując wolne tereny do zagospodarowania i dostępność infrastruktury technicznej. Szczególnie chcemy polecić bardzo atrakcyjne tereny na skarpie wiślanej dla inwestorów z branży hotelarskiej i sportowo-rekreacyjnej.

Historia, dziedzictwo i kultura: Miasto Góra Kalwaria posiada wyjątkową i niezwykle oryginalną przeszłość. Jeszcze w średniowieczu nic nie zapowiadało, że niepozorna wioska Góra zyska sławę nie tylko na Mazowszu, ale i w całej Polsce. We wczesnośredniowiecznym państwie potężny ośrodek władzy stanowił Czersk. Góra przez długi czas nie miała najmniejszych szans na rozkwit, służąc jedynie jako dogodne miejsce przeprawy na drugi brzeg Wisły. Pierwszy znany dokument dotyczący Góry wystawił biskup poznański Boguchwał II w 1252 r. W 1666 r. wieś Górę nabył biskup poznański Stefan Wierzbowski. Upatrzył on sobie to pięknie położone miejsce na budowę Nowej Jerozolimy. Realizację planu rozpoczął od wzniesienia klasztorów i kościołów. Biskup sprowadził również w workach ziemię z Jerozolimy, którą kazał rozsypać wzdłuż głównych traktów osady. W 1670 r. walory i znaczenie tego ośrodka religijnego docenił Michał Korybut Wiśniowiecki, nadając Górze prawa miejskie. Miasto otrzymało wówczas nazwę Nowe Jerusalem. Oparty na planie krzyża łacińskiego układ urbanistyczny miasta, zachowany do naszych czasów prawie w 80% , jest jednym z najbardziej oryginalnych układów przestrzennych na Mazowszu z okresu baroku. W pobliskim Czersku zwiedzić warto Zamek Książąt Mazowieckich zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Gmina znana jest z nieskażonego środowiska i pięknie ukształtowanego terenu zachęcającego do aktywnego wypoczynku. Wspaniałymi miejscami rekreacyjnymi są Dolina Wisły wraz Rezerwatem Łachy Brzeskie oraz Chojnowski Park Krajobrazowy. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z tras rowerowych prowadzących z Warszawy do Czerska (szlak niebieski) oraz przez Las Chojnowski dojechać do Góry Kalwarii (szlak zielony). Zarówno mieszkańcy gminy, jak i turyści, mają w Górze Kalwarii do dyspozycji sprawnie funkcjonującą krytą pływalnię, bogate zaplecze sportowe w postaci licznych boisk sezonowych oraz stadionu miejskiego, a w czasie zimy sztuczne lodowisko.

fot. Lech Łubianka fot. Lech Łubianka
Liczba wyświetleń: 185