]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Joniec

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Joniec

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Joniec, Joniec 29, 09-131 Joniec

tel. (23) 661 60 41, fax (23) 661 63 30

e-mail: joniec@ugjoniec.pl

Strona www: www.ugjoniec.pl

Powierzchnia: 7 264 ha

Liczba mieszkańców: 2 564

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Joniec położona jest w środkowej części województwa mazowieckiego, na terenie powiatu Płońsk w jego wschodniej części. Całkowita powierzchnia gminy wynosi 7264 ha., ludność ogółem - 2564. Funkcją dominującą gminy jest produkcja rolna, funkcją uzupełniającą rekreacja indywidualna na terenach położonych nad rzeką Wkrą.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina Joniec ze względu na swoje położenie nad rzeką Wkrą i odległość do Warszawy ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Dodatkowe atuty sprzyjające rozwojowi tej gałęzi to duża ilość lasów i brak przemysłu. W gminie Joniec jest ponad 2 tys działek letniskowych. W sezonie letnim liczba turystów określana jest na prawie 12 tys., a więc pięciokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców gminy. Większość działek letniskowych zlokalizowana jest w dolinie Wkry. Rozwinęło się tu osadnictwo rekreacyjne. Nadal w gminie Joniec jest duży popyt na działki rekreacyjne. Ten rodzaj użytkowania jest możliwy w Obszarze Chronionego Krajobrazu, w którym leży gmina. Wśród miejscowości gminnych największym zainteresowaniem cieszą się : Krajęczyn – 585 działek, Joniec - 453 działki, Królewo – 317, Popielżyn Zawady – 260, Szumlin – 174 oraz Sobieski - 79. Pozostałe działki znajdują się w Adamowie, Jońcu Kolonia, Omięcinach, Soboklęszczu i Starej Wronie. Na terenie gminy organizowane są kolonie letnie oraz zimowiska dla dzieci, których organizatorami są uprawnione osoby prywatne. W Popielżynie Zawadach funkcjonuje ośrodek wczasowy „Libella” który oferuje 20 miejsc noclegowych całorocznych oraz 100 miejsc sezonowych w domkach letniskowych.

Historia, dziedzictwo i kultura: Do największych zabytków znajdujących się na terenie gminy należy zaliczyć neoklasycystyczny kościół pw. Św Ludwika w Jońcu. Został on zbudowany w miejsce poprzedniego – drewnianego kościoła. Budowę ukończono w 1784 roku, należy podkreślić że na dzwonnicy jest wmurowana tablica edukacyjna ufundowana przez b-pa Poniatowskiego, jedna z dwu znajdujących się w Polsce (druga znajduje się na katedrze w Kielcach). Położenie kościoła w Jońcu na umocnionej od strony rzeki, dartym kamieniem skarpie dodatkowo dostarcza miłych wrażeń wzrokowych. W posiadaniu parafii jest ciekawy barokowy relikwiarz, stuły, ołtarz w zakrystii z tego samego okresu. W Królewie jest bardzo ciekawy drewniany XIX w. kościół z dzwonnicą mającą pewne charakterystyczne wschodnie elementy. W pobliżu znajduje się plebania o „dworkowej” architekturze przyciągająca wzrok swym pięknem. W parafii Wrona znajduje się figura przydrożna z żelaznym wbitym w kamień krzyżem. Kamień jest olbrzymi, ponad 2/3 znajduje się pod powierzchnią gruntu. Istnieje podanie ludowe dotyczące tego kamienia: „Pan Twardowski rozkazał diabłom zbudować most kamienny na Wiśle, ale jeden z biesów wziął zbyt duży kamień i strasznie się z nim gramolił – tak że kiedy zaświeciły pierwsze promienie słońca rzucił kamień przy drodze i uciekł”. Z założeń zieleni należy wspomnieć park krajobrazowy położony w Omięcinach. Park rozbudowywano i przeprowadzano nasadzenia na przełomie XVIII i XIX w. Park usytuowany jest w dolinie rzeki Naruszewki. Na tym terenie znajduje się dawny spichlerz kamienny oraz figura przydrożna z Jezusem cierpiącym z XIX w. Park podworski jest zdewastowany i dziki i może być doskonałą bazą dla architektów krajobrazu do ćwiczeń i potencjalnego odrestaurowania parku. Do innych terenów zielonych o zabytkowym charakterze należy zaliczyć obszar dawnego folwarku w Krajęczynie – Murowance zagospodarowany w większości jako sad, oraz resztki parku krajobrazowego w Proboszczewicach, opierającego się o rzekę Naruszewkę.

Liczba wyświetleń: 253