Jednostki samorządowe
Pruszków
Nazwa jednostki: Gmina miejska Pruszków
Dane teleadresowe:
Urząd Miejski w Pruszkowie, ul. Kraszewskiego 14/16, 05-800 Pruszków
tel. (22) 735 88 88, fax: (22) 758 66 50
e-mail: prezydent@miasto.pruszkow.pl
Strona www: www.pruszkow.pl
Powierzchnia: 1 915 ha
Liczba mieszkańców: 57 263
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Pruszków położony jest w centrum Polski, 5 km od zachodniej granicy Warszawy. Na terenie miasta Pruszkowa znajduje się strefa chronionego krajobrazu. Zasięgiem Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu została objęta dolina rzeki Utraty - wzdłuż koryta rzeki Utraty 20 m od jej brzegów na całym przebiegu rzeki przez miasto. Powierzchnia terenu obszaru chronionego wynosi około 80 ha. W Pruszkowie jest 27 drzew uznanych za pomniki przyrody.
Gospodarka, przemysł, inwestycje: Pruszków jest liderem przemian gospodarczych w rejonie Warszawy - ponad 8.000 firm, w tym prawie 700 spółek prawa handlowego, a wśród nich 150 z kapitałem zagranicznym - bezrobocie niewiele przekracza 5%. Pruszków zajmuje 10 pozycję w Polsce pod względem dochodu ekwiwalentnego mieszkańców polskich gmin, a w kategorii miast średniej wielkości jest na 2. miejscu atrakcyjności inwestycyjnej.
Położenie Pruszkowa w pobliżu węzłów komunikacji drogowej i kolejowej zapewnia łatwy dojazd do miasta i dobre połączenia z Warszawą, z której do Pruszkowa prowadzą Aleje Jerozolimskie (4 pasy ruchu, przejazd ok. 40.000 pojazdów na dobę). W Pruszkowie znajduje się kolejowy terminal kontenerowy, jeden z największych w kraju, a kolejowe przewozy pasażerskie (PKP Koleje Mazowieckie i Szybka Kolej Miejska) zapewniają kursowanie pociągów co 10 minut w godzinach szczytu. Oprócz tego połączenia pasażerskie z Warszawą zapewniają autobusy i Warszawska Kolej Dojazdowa. Funkcjonuje ponad 180 połączeń komunikacji publicznej na dobę.
Przez północne dzielnice Pruszkowa przebiega autostrada A-2 Pruszków - Berlin - Lizbona. Ostatni zjazd z autostrady przed Warszawą jest w Pruszkowie. Odcinek autostrady Pruszków - Warszawa jest odcinkiem bezpłatnym.
5 km na północ od Pruszkowa przebiega trasa Warszawa - Poznań - Berlin, natomiast 7 km na południe od miasta trasa Warszawa-Katowice i Warszawa-Kraków. Czas dojazdu samochodem z Pruszkowa na lotnisko Okęcie, to ok. 30-40 minut.
Historia, dziedzictwo, kultura:
Pruszków, to ośrodek przemysłowy, największe po Warszawie pod względem liczby mieszkańców miasto aglomeracji warszawskiej, leży na Równinie Łowicko-Błońskiej, nad Utratą, na południowy zachód od Warszawy, od wschodu graniczy z Piastowem. Okolice Pruszkowa były zasiedlone już w starożytności. W pobliżu odkryto niedawno ślady hutnictwa z I w. p.n.e. - III w. n.e. Zaczątkiem współczesnego miasta była mała wieś Pruszkowo (najdawniejszy zapis z 1415 r. Proskowo) lub Prószków (zapis z 1421 r. Proskow).
Pruszków nabrał znaczenia dopiero w XIX wieku, kiedy osuszono zabagnioną dolną Utratę i zlokalizowano tu pierwszą od Warszawy stację kolei warszawsko-wiedeńskiej, otwartą w 1845 r. Do rozwoju osadnictwa przyczyniła się też parcelacja w 1869 r. dóbr ziemskich. Zaczęły tu powstawać wille i domy letniskowe, a równocześnie rozwijał się przemysł. W 1857 r. założono wytwórnię fajansu, w 1877 r. rozpoczęto budowę warsztatów kolejowych (Warsztaty Naprawy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej), w 1889 r. otwarto najstarszą na ziemiach polskich fabrykę ołówków Majewskiego, wokół miasta powstały cegielnie. W 1910 r. Pruszków uzyskał status osady fabrycznej i przed I wojną światową liczył już 16 000 mieszkańców. Na podstawie Leksykonu Miast Polskich Jerzego Kwiatka i Teofila Lijewskiego, wyd. MUZA SA 1998 r.
Prawa miejskie Pruszków ma od 9 listopada 1916 roku. Pruszków posiada Gminną Ewidencję Zabytków (obejmuje ona 165 obiektów) i Gminny Program Opieki nad Zabytkami. W rejestrze zabytków jest 55 obiektów.
Miasto Pruszków jest organem założycielskim 4. instytucji kultury - są to:
1. Książnica Pruszkowska,
2. Miejski Ośrodek Kultury,
3. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego,
4. Zespół Tańca Ludowego "Pruszkowiacy".