Jednostki samorządowe

Rybno
Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Rybno
Dane teleadresowe:
Urząd Gminy Rybno, ul. Długa 20, 96-514 Rybno
tel. (46) 861 14 38, fax (46) 861 14 38
e-mail: sekretariat@gminarybno.com
Strona www: www.gminarybno.com
Powierzchnia: 7 274,02 km2
Liczba mieszkańców: 3 494
Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Rybno położona jest w południowozachodniej części powiatu sochaczewskiego i zajmuje powierzchnię 7 274.02 ha co stanowi 9.96 % powiatu. W skład administracyjny gminy wchodzi 24 sołectwa. Gmina Rybno położona jest w centralnej części kraju, na południowo-zachodnich obrzeżach województwa mazowieckiego. Sąsiaduje z gminami: Iłów, Młodzieszyn, Sochaczew, Nowa Sucha, Kocierzew. W nowym układzie administracyjnym należy do powiatu sochaczewskiego.
Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina posiada dobrze rozwiniętą produkcję zwierzęcą. Uzyskiwane wysokie plony zbóż w większości przeznaczane są na pasze. Zarysowuje się wysoki stopień specjalizacji w produkcji trzody chlewnej i bydła. W obsadzie zwierząt na 100 ha w trzodzie chlewnej gmina przewyższa ponad 100% powiat sochaczewski i region mazowiecki, natomiast w bydle znacznie przekracza wskaźniki regionalne i krajowe. Niektóre wsie szczególnie wyspecjalizowały się w poszczególnych kierunkach produkcji. Hodowla trzody chlewnej koncentruje się głównie we wsiach; Złota , Jasieniec, Józin.Natomiast hodowla krów mlecznych koncentruje się głównie we wsiach: Józin, Jasieniec,Koszajec, Erminów. Na wysokim poziomie prowadzona jest również produkcja sadownicza w ramach Integrowanej Produkcji Owoców głównie we wsiach: Rybno, Jasieniec, Wężyki, Szwarocin, Aleksandrów, Karolików Rybnowski, Kamieńszczyzna.
Historia, dziedzictwo i kultura: Nazwa Rybno ma cechy topograficzno - kulturowe i w tym brzmieniu występuje na terytorium Polski w około 20 przypadkach. Miejscowość pod Sochaczewem wzięła swą nazwę zapewne od obszaru, którego rzeki i strumienie obfitowały w ryby. Nie wiadomo kiedy dokładnie powstało. Po raz pierwszy Rybno poświadczone jest w 1368 roku w dokumencie wystawionym przez księcia mazowieckiego Ziemowita III w Sochaczewie, mówiącym o konieczności płacenia dziesięciny.Wedle prawdopodobnych przekazów kościół parafialny w Rybnie istniał już w 1363 roku. Wszystko wskazuje, że fundatorami byli właśnie Rybińscy. Można przyjąć, że osada powinna istnieć już około 1344 roku. Kolejne wzmianki o istnieniu parafii pochodzą z lat 1418-1420. Rozwijała się ona dość szybko, oddziałując pozytywnie na inne ośrodki religijne. Niestety częste pożary niszczyły osadę. Taki los spotkał także pierwotny drewniany kościół.W 1672 roku Rybno nabyli Zabłoccy z herbu Łada, a w 1789 roku cześnik gostyniński Stanisław Zabłocki osadził w swych dobrach kolonistów niemieckich. Na miejscowym cmentarzu spoczywa także 1586 żołnierzy z armii „Poznań” i „Pomorze” poległych w II wojnie światowej, w walkach nad Bzurą (16-20 września 1939 roku). Spoczywają tu także żołnierze 55 Pułku Piechoty Leszna Wielkopolskiego zamordowani przez Wermacht. Cmentarz parafialny wedle wszelkiego prawdopodobieństwa założony został w 1829 roku.