]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Jadów

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Jadów

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Jadów, ul. Jana Pawła II 17, 05-280 Jadów

tel. (25) 675 40 44, 675 40 46, fax (25) 675 43 84

e-mail: jadow@o2.pl

Strona www: www.jadow.az.pl, www.bip.jadow.az.pl

Powierzchnia:  11 655,3425 ha

Liczba mieszkańców: 7 752

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Jadów położona jest w południowo-wschodniej części Równiny Wołomińskiej, nad rzeką Liwiec i Osownicą. Gmina ma charakter rolniczy i graniczy z gminami rolniczymi przynależnymi do powiatów: wołomińskiego, wyszkowskiego i węgrowskiego. Największą miejscowością w gminie jest Jadów będący siedzibą władz gminy, a także większości lokalnych instytucji.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: W skład gminy wchodzi 28 sołectw. Powierzchnia gminy wynosi 11655,3425 ha, co stanowi 12,23% powierzchni powiatu. Liczba mieszkańców wynosi 7.752 osoby (stan na 31.03.2013r.). Przez obszar gminy Jadów przebiega linia kolejowa PKP.

Historia, dziedzictwo i kultura: Początki Jadowa datuje się na przełom XIV/XV wieku. Pierwotna nazwa osady brzmiała "Jady" i związana była z występowaniem w okolicznych lasach jadowitych węży i gadów. Z biegiem czasu nazwa ta przekształciła się w "Jadowo" a następnie Jadów.Oryginalną formę posiada kościół parafialny pw. Znalezienia Krzyża św. w Jadowie. Świątynia zaprojektowana została przez arch. Józefa Piusa Dziekońskiego, który na terenie województwa siedleckiego zaprojektował kilkanaście kościołów. Poszczególne elementy i detale architektoniczne kościoła jadowskiego reprezentują styl neoromański. Jedną z atrakcji Gminy Jadów jest rzeka Liwiec, mająca ok. 120 kilometrów długości. Jest to płytka rzeka posiada dość urozmaicone brzegi, począwszy od wysokich skarp po płaskie mielizny, przebiegające przez obszar NATURA 2000. Nad rzeką można spacerować po piaszczystych, wysadzanych wierzbami duktami. Koryto i zatoczki upodobały sobie bobry. Obszar doliny pokryty jest głównie przez łąki i pastwiska, nielicznie występują łęgi olchowe, olchowo-jesionowe i niewielkie skupiska lasów iglastych. Dolina Liwca jest cenną ostoją ptaków wodno-błotnych. Walorem turystycznym naszej Gminy jest miejscowość Urle - wieś letniskowa. Walorami wypoczynkowymi Urli są liczne lasy oraz rzeka Liwiec. Miejscowość leży wśród borów sosnowych. Duża powierzchnia lasów i brak przemysłu sprawiają, że ma czyste powietrze oraz nieskażone środowisko, a mikroklimat wpływa bardzo korzystnie na drogi oddechowe. Ponadto w okolicy występują źródła solanek o temperaturze 62○C. Urle posiadają ponad stuletnie budownictwo regionalne. Ponadto są tu organizowane imprezy kulturalne cieszące się dużym zainteresowaniem, min. wieczorki z muzyką kameralną czy poezją prezentowane przez znanych ludzi. Dużą atrakcją Gminy Jadów są także corocznie organizowane plenery rzeźbiarsko-malarskie, na które przybywają malarze i rzeźbiarze z całej Polski. Zakończeniem pleneru jest wystawa, na której można podziwiać oraz zakupić przepięknie wykonane prace.

Jadów z lotu ptaka Jadów z lotu ptaka
Liczba wyświetleń: 323