]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Policzna

Nazwa jednostki: Gmina Wiejska Policzna

Dane teleadresowe:

Urząd Gminy Policzna, ul. B. Prusa 11, 26-720 Policzna

tel. (48) 677 00 39, fax (48) 677 00 51

e-mail: sekretariat@policzna.ugm.pl

Strona www: www.policzna.ugm.pl

Powierzchnia: 112,35 km2

Liczba mieszkańców: 5 856

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Gmina Policzna leży w południowej części województwa mazowieckiego, i południowej części powiatu zwoleńskiego. Na terenie Gminy znajduje się rezerwat przyrody Okólny Ług.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Gmina ma charakter typowo rolniczy. Podstawę stanowią gospodarstwa indywidualne. Gleby regionu to średniej i niskiej jakości gleby bielicowe i płowe. Wśród upraw największą powierzchnię zajmują zboża i ziemniaki. W oparciu o nie rozwinięty jest chów trzody chlewnej i bydła. Gmina przedstawia wspaniałą ofertę inwestycyjną w zakresie  przemysłu rolno  -  spożywczego,  zwłaszcza przetwórstwa zbóż i ziemniaków.

Historia, dziedzictwo i kultura: Najstarsza wzmianka o Policznie  pojawiła  się w dokumencie z 1191 r. wystawionym przez Kazimierza Sprawiedliwego. Był to wykaz dochodów nowo założonej kolegiaty sandomierskiej. Otrzymała ona z nadania Kazimierza sprawiedliwego dochody i dziesięciny z licznych wsi, położnych na terenie księstwa sandomierskiego, wśród których wymieniona została właśnie Policzna.

Wielowiekową historię i tradycję regionu poznać można w muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Oprócz tego Gmina oferuje kilka innych zabytków m.in. Kościół św. Stefana w Policznie i Kościół św. Trójcy w Gródku, którego najcenniejszym zabytkiem jest późnorenesansowe drewniane epitafium Andrzeja Kochanowskiego, fundatora kościoła. W kościele w Policznie brał ślub Stefan Żeromski, jednym ze świadków był Bolesław Prus. 

Liczba wyświetleń: 149