]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Zwoleń

Nazwa jednostki: Gmina Miejsko-Wiejska Zwoleń

Dane teleadresowe:

Urząd Miejski w Zwoleniu, Plac Kochanowskiego 1, 26-700 Zwoleń

tel. (48) 676 22 10, fax (48) 676 24 18

e-mail: sekretariat@zwolen.pl

Strona www: www.zwolen.pl

Powierzchnia: 161,88 km2

Liczba mieszkańców: miasto: 8 196, obszary wiejskie: 7 286, razem: 15 482

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Miasto Zwoleń (8200 mieszk.) położone w południowo - wschodniej części województwa mazowieckiego na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 79 Warszawa - Sandomierz i nr 12 Radom – Lublin.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Rolniczy charakter stwarza dogodne warunki dla przemysłu rolno - spożywczego a władze miejscowe otwarte są na wszelkie inicjatywy gospodarcze oraz inwestycyjne. Zwoleń posiada wielowiekową bardzo bogatą historię. Prawa miejskie otrzymał z rąk Władysława Jagiełły w 1425 roku. Najstarszym zabytkiem jest kościół parafialny wybudowany w latach 1564-1595. Z północnej strony kościoła wybudowana została Kaplica Kochanowskich w krypcie, której spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego i jego rodziny. Na południowy wschód od Zwolenia leży wieś Sycyna - miejsce narodzin poety (1530 – 1584). Zachowały się tam jedynie szczątkowe pamiątki z czasów Kochanowskich. Udało się odnaleźć i odkryć fundamenty domniemanego dworu Kochanowskich, które posłużyły do projektu rekonstrukcji bryły budynku.

Historia, dziedzictwo i kultura: Nieopodal Zwolenia jest miejscowość Czarnolas - miejsce gdzie poeta spędził ostatnie lata życia. Dwór pamiętający jego czasy spalił się w roku 1720, a na jego szczątkach powstała neogotycka kaplica. W dworku Jabłonowskich, wybudowanym około 1870 r. w otoczeniu pięknego parku mieści się Muzeum Jana Kochanowskiego, gdzie znajduje się stała wystawa poświęcona życiu i twórczości poety. Znaczną część gminy stanowią krajobrazy chronione. Należy do nich m. in. Dolina Rzeki "Zwolenki" z cenną ostoją fauny i flory (m. in. żółw błotny), zabytkowy zespół parkowy w Strykowicach Górnych, zespół pałacowo ogrodowy w Jasieńcu Soleckim oraz rezerwat leśny "Miodne", w którym znajdują się rzadkie gatunki zwierząt (bocian czarny, bóbr). Zwoleń posiada tereny sportowo-rekreacyjne, które stwarzają doskonałe warunki do czynnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych jak również kompleks domków kempingowych, pole namiotowe i korty tenisowe. Przy wyjeździe ze Zwolenia w stronę Kozienic znajduje się obiekt sportowy wybudowany w ramach programu Moje Boisko – Orlik 2012. Kompleks wyposażony jest w boisko ze sztucznej trawy o wymiarach 30m x 60m, boisko wielofunkcyjne o sztucznej nawierzchni wymiarach 50 x 30m, na którym jest boisko do piłki ręcznej, 2 boiska do koszykówki oraz boisko do piłki siatkowej, jest też budynek sanitarno-szatniowy. „Moje Boisko – Orlik 2012” - jest ogólnodostępny, dzięki sztucznemu oświetleniu boisk czynny do godz. 22.00. Obok kompleksu znajduje się plac zabaw dla dzieci i "Miasteczko Ruchu Drogowego". Działalnością kulturalną zajmują się placówki: Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna, Dom Kultury w Zwoleniu oraz Muzeum Regionalne.

pomnik Jana Kochanowskiego pomnik Jana Kochanowskiego
Liczba wyświetleń: 106