]]>

Szukaj w:

Jednostki samorządowe

Ostrołęka Płock Siedlce Radom Ciechanów żuromiński mławski ostrołęcki ostrowski makowski sierpecki przasnyski ciechanowski pułtuski wyszkowski węgrowski sokołowski siedlecki łosicki płocki płoński gostyniński sochaczewski nowodworski legionowski wołomiński miński otwocki żyrardowski piaseczyński garwoliński grójecki kozienicki białobrzeski przysuski radomski szydłowiecki zwoleński lipski m.st. Warszawa pruszkowski warszawski zachodni grodziski

Żyrardów

Nazwa jednostki: Gmina Miejska Żyrardów

Dane teleadresowe:

Urząd Miasta Żyrardowa, PL. Jana Pawła II 1, 96-300 Żyrardów

tel. (46) 858 15 00, fax (46) 858 15 11

e-mail: urzad@zyrardow.pl

Strona www: www.zyrardow.pl

Powierzchnia: 1 433 ha

Liczba mieszkańców: 40 tys.

Położenie geograficzno-przyrodnicze: Żyrardów leży na południowo-zachodnim krańcu województwa mazowieckiego, w pobliżu zielonych obszarów Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Miasto usytuowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 oraz drogi krajowej nr 50, na szlaku dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej - dziś: linia kolejowa Łódź- Warszawa.

Gospodarka, przemysł, rolnictwo, inwestycje: Idealne położenie w centrum Polski, przy ważnych szlakach komunikacyjnych, atrakcyjne tereny inwestycyjne, na których można prowadzić działalność na preferencyjnych warunkach, władze miasta przyjazne działaniom biznesowym oraz wykwalifikowane kadry pracownicze – to wszystko składa się na potencjał gospodarczy Żyrardowa i sprzyja prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie miasta. Niebywałe walory Żyrardowa sprawiają, że miasto od wielu już lat jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków na Mazowszu, o bardzo wysokim nasyceniu małych i średnich przedsiębiorstw. Atuty inwestycyjne Żyrardowa doceniło wiele liczących się na rynku podmiotów gospodarczych, m.in. Ruukki, TCL, Knauf Plasitcs, CMC Poland, Stabar czy Arlen. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się także branża developerska.

Historia, dziedzictwo i kultura:

Żyrardów należy do najciekawszych ośrodków turystycznych na Mazowszu. Wyróżnia go industrialny klimat, tworzony przez bogactwo XIX-wiecznych zabytków poprzemysłowych. Dumą miasta jest unikalna na skalę europejską, zachowana niemal w całości, Zabytkowa Osada Fabryczna, będącą przykładem modelowego miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku, którą w 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował prestiżowym tytułem Pomnika Historii. Powstanie i rozwój Żyrardowa wiąże się z lokalizacją na tym terenie na początku XIX wieku fabryki lniarskiej. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska utalentowanego francuskiego inżyniera Filipa de Girarda, pierwszego technicznego dyrektora zakładu, a zarazem wynalazcy maszyny do mechanicznego przędzenia lnu, którą po raz pierwszy zastosowano właśnie w żyrardowskiej fabryce. Okres największego rozwoju i rozbudowy Żyrardowa przypada na drugą połowę XIX w., kiedy to fabryka trafiła w ręce dwóch niemiecki przemysłowców - Karola Hiellego i Karola Augusta Dittricha. To za ich sprawą stała się ona jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów lniarskich ówczesnej Europy. Dzięki nowym właścicielom wokół fabryki, na pow. 36 ha, powstała też bardzo skrupulatnie zaprojektowana Osada Fabryczna, stanowiąca dziś, unikatowe w swym charakterze, centrum współczesnego Żyrardowa. Na osadę fabryczną składa się osiedle murowanych z czerwonej cegły domów dla robotników, dzielnica willowa dla kadry kierowniczej i właścicieli fabryki, a także szereg budynków użyteczności publicznej - kościoły, szkoły, przedszkole, szpital, resursa, dom kultury, a także pralnia i łaźnia miejska. Regularna siatka ulic, dużo zieleni, wyraźny podział na część mieszkaniową oraz przemysłową – to najbardziej charakterystyczne elementy XIX-wiecznego Żyrardowa, stanowiące o rzeczywistym spełnieniu postulatów idealnego miasta przemysłowego przełomu wieków. 

Żyrardowska Zabytkowa Osada Fabryczna Żyrardowska Zabytkowa Osada Fabryczna
Liczba wyświetleń: 157